Alla inlägg den 29 januari 2015

Av Jenny-Blue - 29 januari 2015 23:00


Imorse var vi något försenade.. och så klart "trögar" sig det mesta på vägen..?!

Började med att Jonathan fick en glasflisa i foten, då han yrvaket trampade ut, barfota i vardagsrummet, där en av tavlorna på barnen hade trillat ner och gått sönder..

Sen på väg till dagis, hamnade vi bakom en traktor med släp.. Lätt frustrerande att tvunget köra i 27 km/h när man har bråttom..!!

Väl på dagis, bråkade grinden.. trög som jag vet inte vad (?!) och sen gick inte ytterdörren att öppna, trots rätt kod.. då den av en händelse blivit låst från insidan. En stor eloge till pedagogen som väl öppnade dörren och tog emot oss dock! Tack vare hennes fantastiska själv, kunde jag lämna över Jasmine, fullt påklädd, för att sedan kunna rusa ut genom dörren igen.. *Guld*

Så kom vi till skolan, jag och Charlie.. och där gick allting faktiskt bra.. Värre var det på yttre Ringvägen, med småfjuttare i 85 km/h.. köer och mög..?! Och till råga på allt började bensinlampan att lysa.. *suck*
MEN.. Jag hann till jobb.. och det var mer än skönt att äntligen kunna pusta ut.. *smile*

Ja, sen har dagen tuffat på och jag måste ge mig en klapp på axeln för allt jag fått gjort..
- Efter jobb, tanka.. Hämta Jasmine. Till Bvc för 2-års hälsokontroll med Jasmine.. (och Tomas som mötte upp oss utanför.) Efter ett lyckat möte på Bvc åkte jag och Jasmine till bilprovningen för att inte får körförbud, vilket hade inträffat den siste januari, om jag inte varit duktig idag.. (Allt bra med bilen, bortsett från något "vajsing" med handbromsen, som kräver ombesiktning.. Men det gav mig en månad till, så jag kan vara nöjd med det..)

Hämtade Charlie. Hem. Lagade mat. Åt. Gick ut med Bella. Tittade på film med barnen. (Något jag lovat sedan i måndags..?!) Nattade dem små. Pratade en stund med Jonathan. Pysslade lite med min väggdekoration.. (Ett projekt jag började med för ett tag sedan.) Pratade en stund med Tomas i telefon.. Och nu bloggar jag.

Ska ut med hunden och sen faktiskt gå och lägga mig.. Har en förkylning i kroppen, som tär på min energi.. så behovet av sömn är större än vanligt.

Nåväl. Fredag imorgon..?! Hoppsan, var tog denna veckan vägen?! Härligt med helg, men nja.. Det hade inte gjort något, om dagarna kunde vara lite längre..?!

Ha det gott.. Sköt om er och ta hand om varandra..!! Vi ses!

Ps. Några foto från igår..

Charlie.. Har en säng, 150 cm bred.. och han får inte plats..?! *smile*

Jonathan, som ligger överst i våningssängen, har en säng, 90 cm bred.. och han delar med sig till syrran.. *kärlek*

- Dessa fantastiska barn!! Mina tre änglatroll! Precis så fina som en mamma kan önska!! / Ds.

LITE MER OM MIG...

KALENDER

Ti On To Fr
     
1
2
3 4
5 6 7 8 9
10
11
12 13 14
15
16
17
18
19 20 21 22 23 24 25
26
27
28 29 30 31
<<< Januari 2015 >>>

   

 

      Privat konto: 

     jenny78blue 

 

    Konst konto:

     jenny78blue_art

 

      MaryKay konto:

     jennyblue_mk

 

 

LETAR DU EFTER NÅGOT SPECIELLT? SÖK HÄR:

SIDOMENYN UPPDATERAD

5 augusti 2024

BLOGGFÄRG UPPDATERAD

5 augusti 2024

MIN KONSTPORTFOLIO

Konst.se/jennyblueart

 

Följer du länken ovan, kommer du till min konstportfolio på Konst.se.  

 

         

            - Välkommen!

 

 

LÄNKAR TILL ANNAT VIKTIGT

     

         

     

        

     

 

     

 

     

 

 

BELLA I MITT MINNE

 

 

KATEGORiER

ARKiV

   

 

 

 

       

 

 

 

       

 

 

 

      

 

 

 

       

 

 

 

      

 

 

 

       


Ovido - Quiz & Flashcards