Alla inlägg den 1 december 2013
- Shit..?!
Det är den första december.. Första advent.. men jag kan inte hitta den där härliga "snart-är-det-jul-stämningen"..?! Det står ljusklädda granar på var och varannan gård, ljusstakar och stjärnor i näst intill alla fönster.. Affärerna är fulla av tomtar, änglar, glitter.. och julklappstipsen strömmar in genom brevlådan.. Facebook överlastas med en massa bilder på "årets första pepparkaksbak".. "Årets första lussebullsfika".. Julpyntade hem, med julgardiner och hemmagjorda adventsljusstakar.. Lyckliga barn, med tindrande ögon tillsammans med sina adventskalendrar.. Osv, osv.. Precis så det ska vara, så ta det inte personligt.. men jag kan inte för mitt liv, hitta känslan..?!
Jag var på Vellingblomman, med Charlie och Jasmine igår.. och för en minut trodde jag att "nu så kommer det".. "Nu kommer inspirationen".. Men nej.. Så fort vi hade kommit ut till bilen igen, så var det som bortblåst.. *suck*
Jag har köpt en ny ljusslinga.. och en ny "jullampa" (i form av tre isbjörnar) till barnens rum.. men *suck*.. Jag känner inget som helst behov av att fixa och dona, pyssla och göra fint..?! Har lovat mig själv, att göra det dock, för barnens skull.. och jag försöker verkligen att inte känna det som ett tvång, utan strävar fortfarande efter att hitta den där härliga julstämningen..
Får väl ge mig lite tid åt min blogg också..?! Har ju de senaste två åren gjort en egen adventskalender, här på bloggen.. Med något nytt varje dag fram till julafton.. Kanske hittar jag stämningen där..?! Kanske ligger den i källaren.. i lådan, märkt "Jul"..?!
Gnäll, gnäll, gnäll.. Känner själv att det har varit mycket av det den senaste tiden..?! Men hej.. så är det. Och det är min blogg, så jag skriver det jag känner att jag behöver skriva.. Kanske inte så jädra intressant för er läsare, men nyttigt för mig!
Jaja, julstämning eller inte.. Med stora steg kommer julen allt närmare.. och jag ser faktiskt fram mot själva julafton och dagarna runt omkring, då vi ska fira den, som vi gjorde förra året! I en hyrd stuga, tillsammans med Tomas härliga familj, ska vi fira jul i dagarna tre.. Jag har lovat mig själv att njuta av varje sekund, vilket jag vet att jag kommer att göra.. då det var helt fantastiskt bra förra året!! *smile*
Mmmmh.. Tills dess ska jag försöka göra lite mys hemma i lägenheten.. Får väl leta upp den där lådan i källaren och sätta lite fart..?! Egentligen är det min vecka med barnen, som kommer nu, men imorgon måndag, efter jobb, får jag kvällen på mig.. Barnen får en extradag tillsammans med sin pappa, pga. att jag inte fick tvättat enligt planen denna veckan, då Tomas var sjuk.. Så imorgon rasslar det till.. Hoppas jag!! *smile*
- Se denna bild som Lucka Nr 1..
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | |||||||||
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | |||
9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | |||
16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | |||
23 | 24 | 25 |
26 |
27 | 28 |
29 |
|||
30 |
31 | ||||||||
|
5 augusti 2024
5 augusti 2024
Följer du länken ovan, kommer du till min konstportfolio på Konst.se.
- Välkommen!